» חזרה לאתר

© כל הזכויות שמורות
לחרגול הוצאה לאור
בכפוף לתנאי השימוש


שם הספר: כמו סרט מצרי
שם המחבר: רון ברקאי

מהדורה ראשונה, מאי 2001
מספר עמודים: 222
פורמט: 13.5X21 ס"מ
כריכה: רכה
על העטיפה:
חברי אגודת 'הפועל' בתהלוכת 1 במאי (1949)
עיצוב: תמיר להב-רדלמסר

מחיר מומלץ: 69 ₪
מסת"ב 965-7120-09-8
דאנאקוד: 497-1018

    רון ברקאי | כמו סרט מצרי   > על המחבר/ת

 

צילום: גדי דגון © כל הזכויות שמורות

 

רון ברקאי נולד בירושלים בשנת 1943. בשנת 1948, בעיצומה של המלחמה, עברה המשפחה לגור בתל-אביב, בתחילה בשכונת חסן-בק ולאחר מכן בקרית שלום. בתום הלימודים בבית-הספר היסודי למד מכונאות מטוסים, ועבד במקצוע זה שנים מספר.

בשנת 1966 החל ללמוד באוניברסיטת תל-אביב לאחר שעבר את בחינות הבגרות החיצוניות. בשנת 1978 סיים את עבודת הדוקטורט באוניברסיטה העברית בירושלים, בהדרכת פרופ' עמנואל סיון בנושא: "דימוי עצמי ודימוי אויב של מוסלמים ושל נוצרים בספרד של ימי הביניים".

מלמד היסטוריה של ימי-הביניים באוניברסיטת תל-אביב ושימש כמרצה אורח באוניברסיטאות ומכוני מחקר גבוה בפאריס, אוקספורד, מדריד וסלמנקה. תחומי המחקר העיקריים של רון ברקאי הם היחסים בין מוסלמים, נוצרים ויהודים בספרד של ימי-הביניים והעברות תרבותיות-מדעיות בין שלוש הקהילות. בנושאים אלה כתב עשרות מאמרים וספרים, העיקריים שבהם מצוינים להלן.

בשנים האחרונות החל רון ברקאי לעסוק בספרות לצד המחקר וההוראה האוניברסיטאיים. 'כמו סרט מצרי' הרומן הראשון פרי עטו, יראה אור גם באיטלקית ובצרפתית. בשנת 2003 ראה אור הרומן השני שלו, האשה שאהבה סיפורים, גם הוא בהוצאת חרגול. לצד אלה יש לציין את תרגומיו לסיפורים קצרים של מופסאן, אוקטב מירבו ומיגל דה סרוונטס, שחלקם כבר פורסם ב'הארץ'.

 
 

רשימת פרסומים חלקית

R. Barkai, El enemigo en el espejo: cristianos y musulmanes en la Espana medieval, Madrid, 1984 (האויב בראי: נוצרים ומוסלמים בספרד של ימי-הביניים)

ר. ברקאי, 'מדע, מגיה ומיתולוגיה בימי הביניים', ירושלים, 1987

R. Barkai, Les infortunes de Dinah, ou la gyncologie juive au Moyen-Age, Paris, 1991 (אסונותיה של דינה, או הגינקולוגיה היהודית בימי-הביניים)

R. Barkai (ed.) Chretiens, musulmans et juifs dans l'Espagne medievale, Paris, 1994 (נוצרים, מוסלמים ויהודים בספרד של ימי-הביניים)

R. Barkai, A history of Jewish Gynaecological Texts in the Middle Ages, Brill-Leiden, 1998

ר. ברקאי, 'המיתולוגיה הספרדית', תל אביב, 2003

R. Barkai and A. Borg, A Morisco Treatise on Popular Medicine, Brill, forthcoming